Новини
Приобщаване в спорта – мисията е възможна!
02.12.2021 г.
СПРИНТ е единственото специализирано спортно списание на България. Излиза от ноември 2016 г. във всяко тримесечие в много впечатляващ обем от 140-160 страници. Разкошното колекционерско издание редовно е с тираж между 6000 и 8000 броя.
Често заедно със СПРИНТ да излизат безплатни приложения – Мондиал 2018, Шампионска лига, Формула 1... А от началото на 2020 година заедно с всеки брой читателите получават отделна книжка БЪДЕЩЕ –само за детско-юношеския спорт в България. Специален акцент в редакционната политика е обръщането на сериозно внимание на спорта за подрастващи и ползите от него. СПРИНТ съдържа само авторски материали, богато илюстрирани със собствени снимки. Списанието засища глада на истинския запалянко за интелигентни и любопитни спортни четива, коментари, интервюта, статистики, портрети, анализи, фотосесии... По страниците му и на корицата досега са излизали всички най-големи звезди на българския спорт – Христо Стоичков, Димитър Бербатов, Ивет Лалова, Григор Димитров, Кубрат Пулев, златните момичета в художествената гимнастика, Йордан Йовчев, Димитър Пенев, Боян Петров, Александра Жекова и др. СПРИНТ е свободна територия за размяна на мнения по наболели въпроси, неговите страници са отворени за най-добрите пера в българската (и световната!) спортна журналистика.
Ето какво съдържа новият СПРИНТ - бр. 27, написан от 22-а автори. Може да се намери на обичайните места: бензиностанциите Лукойл, Шел, Еко, Ромпетрол и Ниспетрол, веригите Кауфланд и Фантастико, в матазините на INMEDIO, включително във всички молове, както и в по-добрите локации за разпросранение на списания и вестници.
Ето го разкошното съдържание на СПРИНТ бр. 27:
Представяме ви една от темите в броя – Приобщаване в спорта – мисията е възможна!, представена от доц. Стефка Джобова и гл.ас. Ивелина Кирилова, сектор АФАС, Национална спортна академия "Васил Левски, а за още интересни материали – потърсете списание СПРИНТ в търговската мрежа.
През годините терминът „приобщаване“ се ползва по света, за да се да опишат практики, които представляват опит за включване на хора, независимо от способности, раса, култура, възраст, пол и други характеристики, които биха могли да поставят някого в категорията „неравностойно положение“. Обхватът на визираните практики включва достъп до всички ресурси и услуги, налични за обществото, включително спорт. В този контекст европейски политици определят спорта като ,,най-голямото социално движение, изпреварващо значително политическото и икономическото сътрудничество“. Приобщаването в спорта гарантира, че хората с увреждания са пълноправни и равнопоставени във възможността да практикуват спорт, физическа активност или други занимания.
Уврежданията са въпрос на права, а не на преценка. Този подход е в основата на Конвенцията на ООН за Правата на хората с увреждания. Правото на достъп до рекреация, активен отдих и спорт се гарантира чрез насърчаване на участието на хората с увреждания в масовите спортни дейности на всички нива; гарантиране, че имат възможност да организират, развиват и участват в специфични спортни дейности, създадени за тях и осигуряване на достъп до спортни съоръжения и услуги.
Международните спортни федерации предприемат целенасочени действия за реализацията на приобщаването в спорта и вече примерите са многобройни – FIBA, World Rowing (FISA), ICF, World Sailing (ISAF), BWF и др. Най-видимия израз на приобщаване е съвместния спортен календар, обединяващ в едно спортно събитие дисциплините на атлети и параатлети.
Например в България традиционния лекоатлетически турнир „Нови звезди“ в София редовно включва интегрирана серия за атлети с интелектуални затруднения. Известна верига фитнес зали отвори безплатно вратите си за атлети с ментални увреждания, но и се погрижи инструкторите й да преминат през необходимото обучение. Българската федерация по баскетбол и Национална баскетболна лига активно работят за популяризирането и развитието на приобщаващия спорт. Известни баскетболисти се включват в кампании за повишаване на осведомеността на обществото относно ползите от спорта за хората с увреждания, както и организират приобщаващи спортни събития, на които отбори съставени от играчи с увреждания и баскетболисти без увреждания мерят сили под коша. Сред тях е и отборът по адаптиран баскетбол при НСА ,,Васил Левски‘‘. Заниманията са целогодишни и по модел на програмата Обединени спортове на ,,Спешъл Олимпикс’’. По тази програма в тренировките участват атлети с интелектуални затруднения и техните спортни партньори без увреждания, в случая - студенти от специалност ,,Баскетбол‘‘ и ,,Адаптирана физическа активност и спорт‘‘ (АФАС) в НСА, както и доброволци. Този уникален модел на тренировъчна практика засега е единствен за страната. Той спомага за повишаване самочувствието на атлетите с интелектуални затруднения, подобрява социалните им умения, преодолява се социалната изолация. И се повлиява положително проблемното поведение на атлетите с увреждания. През 2019 г. на Европейско първенство FIBA Open 3X3 в Швейцария, в дивизия „Обединени отбори“ съставът от страната ни бе номиниран с приза „Най-бързо развиваш се отбор“. Сега атлетите са отправили поглед към 2023 г. и Летните спешъл олимпикс игри в Берлин.
Големи възможности за изграждане на приобщаваща среда естествено и с лекота предоставят морските спортни лагери. Ежегодно на базата на НСА в Несебър участници с физически, интелектуални и сензорни увреждания заедно с техни връстници, студенти от сектор АФАС, доброволци и родители практикуват под ръководството на квалифицирани специалисти адаптирани водни спортове - плуване, кану-каяк и ветроходство, пъдалбординг, плажни и аква игри.
Голямата активност на Асоциацията за развитие на българския спорт (АРБС) и сектор ,,Адаптирана физическа активност и спорт‘‘ при НСА включва редовни приобщаващи спортни мероприятия, на които участниците могат да опитат разнообразни спортни активности - адаптиран кърлинг в зала, флор хокей, боче, голбал, пикълбол, ситинг волейбол и много други. На специални срещи, конференции и кръгли маси треньори по лека атлетика, плуване, фигурно пързаляне, ветроходство, гимнастика, танци обменят опит, разказват за трудностите и предизвикателствата, с които се сблъскват и търсят решения за популяризиране на приобщаващия спорт.
Глобално идеята за приобщаващ спорт не е нова, но и към момента приобщаващият спорт продължава да е голямо световно предизвикателство. А процесът на приобщаване няма как да не е ,,отборен спорт‘‘. У нас в един отбор ,,играят‘‘ двата сектора – държавен в лицето на НСА и сектор АФАС и неправителствен – АРБС. Тяхното успешно сътрудничество доказва, че приобщаващия спорт вече не само съществува, но и се развива в България.
В този ,,отборен спорт‘‘ и в приобщаването няма дефинирана финална линия. Няма и списък със задачи, които могат да бъдат отметнати, с което да се превърнат в еднопосочен билет с дестинация ‘‘приобщаване‘‘. Приобщаването е процес, изключително съкровен и постоянно изменящ се в различните фази от нашия живот.
И нека всички играем в един отбор!
Ето какво съдържа новият СПРИНТ - бр. 27, написан от 22-а автори. Може да се намери на обичайните места: бензиностанциите Лукойл, Шел, Еко, Ромпетрол и Ниспетрол, веригите Кауфланд и Фантастико, в матазините на INMEDIO, включително във всички молове, както и в по-добрите локации за разпросранение на списания и вестници.
Ето го разкошното съдържание на СПРИНТ бр. 27:
- Едиториал: Запознаваме с първия българин олимпиец
- Златните сълзи на България
- Попълнете архива си
- Що е то юноша на „Левски“
- Георги Йомов: Феновете щяха да ме смачкат след 3:0 срещу „Виктория“
- Коментар: Омразата
- Гениите Роналдо и Меси още владеят света
- Първото „Сиииииииии…“ на „Олд Трафорд“
- В театъра на вечността
- Краля
- Новата забележителност на Париж
- Братчетата на Гаврош
- Българската следа в Париж
- Неизвестни лица с военна джипка откарават Илия Войнов от лагера на „Славия“
- In Memoriam: Александър Шаламанов 100% славист!
- Беден отбор не прави
- Толкова зле не е било от 32 години
- Само за 3 години 93-а национали
- Единствено с подмладяване не става
- Удивителни и 7 години преди САЩ 1994
- Трябва ни голям трансфер… и малко маркетинг
- Мач в Прага, който осмисля думата дерби
- Мартин Минчев: Чехия е стъпка по пътя към „Манчестър Юнайтед“
- Лицата на футболна Прага
- Петър Михтарски: Гордея се, че съм лъскал обувките на Бараката
- Влюбени магарета прекъсват мач
- Как футболът уби поезията
- Актьорът Ивайло Захариев: Тренирах таекуондо, за да защитавам по-слабите
- Автомобилен спорт: Електрическо бъдеще
- Елена Митева и Никол Андонова: Бързи и красиви
- Проф. Татяна Янчева: Вместо да надъхвам спортистите, често се налага да ги раздъхвам
- Подводният свят на Василико
- #BEACTIVE скочи високо
- Художествена гимнастика: И утре е ден
- Съдии под обсада в Токио
- Мария Каваклиева, съдия по бокс: 23 дни живяхме само в залата и хотела
- Резултатите в Токио спасиха художествената гимнастика
- С новите спортове и дисциплини САЩ доплува до върха
- Титаните на борбата Карелин и Лопес
- Кръстословица
- Кръговете на третия пол
- Първият българин олимпиец се състезава в Атина 1906 на скок дължина
- Изповедта на Асен Златев в „Пътя на Скитника“
- Титла за Панагюрище
- Как бизнесменът Румен Димитров управлява 5 басейна
- Ана Петракиева: И по-слабо познатите части на Витоша са много привлекателни за туристите
- Приобщаване в спорта – мисията е възможна
- Ива Георгиева за спорта и образованието при подрастващите: Концепцията „Честна игра“
- Млади и успешни: Йоанна Костадинова и Росица Денчева
- Тишината на Sofia Open 2021
- Книги: Пристига Алманахът на българския тенис
Представяме ви една от темите в броя – Приобщаване в спорта – мисията е възможна!, представена от доц. Стефка Джобова и гл.ас. Ивелина Кирилова, сектор АФАС, Национална спортна академия "Васил Левски, а за още интересни материали – потърсете списание СПРИНТ в търговската мрежа.
През годините терминът „приобщаване“ се ползва по света, за да се да опишат практики, които представляват опит за включване на хора, независимо от способности, раса, култура, възраст, пол и други характеристики, които биха могли да поставят някого в категорията „неравностойно положение“. Обхватът на визираните практики включва достъп до всички ресурси и услуги, налични за обществото, включително спорт. В този контекст европейски политици определят спорта като ,,най-голямото социално движение, изпреварващо значително политическото и икономическото сътрудничество“. Приобщаването в спорта гарантира, че хората с увреждания са пълноправни и равнопоставени във възможността да практикуват спорт, физическа активност или други занимания.
Уврежданията са въпрос на права, а не на преценка. Този подход е в основата на Конвенцията на ООН за Правата на хората с увреждания. Правото на достъп до рекреация, активен отдих и спорт се гарантира чрез насърчаване на участието на хората с увреждания в масовите спортни дейности на всички нива; гарантиране, че имат възможност да организират, развиват и участват в специфични спортни дейности, създадени за тях и осигуряване на достъп до спортни съоръжения и услуги.
Международните спортни федерации предприемат целенасочени действия за реализацията на приобщаването в спорта и вече примерите са многобройни – FIBA, World Rowing (FISA), ICF, World Sailing (ISAF), BWF и др. Най-видимия израз на приобщаване е съвместния спортен календар, обединяващ в едно спортно събитие дисциплините на атлети и параатлети.
Например в България традиционния лекоатлетически турнир „Нови звезди“ в София редовно включва интегрирана серия за атлети с интелектуални затруднения. Известна верига фитнес зали отвори безплатно вратите си за атлети с ментални увреждания, но и се погрижи инструкторите й да преминат през необходимото обучение. Българската федерация по баскетбол и Национална баскетболна лига активно работят за популяризирането и развитието на приобщаващия спорт. Известни баскетболисти се включват в кампании за повишаване на осведомеността на обществото относно ползите от спорта за хората с увреждания, както и организират приобщаващи спортни събития, на които отбори съставени от играчи с увреждания и баскетболисти без увреждания мерят сили под коша. Сред тях е и отборът по адаптиран баскетбол при НСА ,,Васил Левски‘‘. Заниманията са целогодишни и по модел на програмата Обединени спортове на ,,Спешъл Олимпикс’’. По тази програма в тренировките участват атлети с интелектуални затруднения и техните спортни партньори без увреждания, в случая - студенти от специалност ,,Баскетбол‘‘ и ,,Адаптирана физическа активност и спорт‘‘ (АФАС) в НСА, както и доброволци. Този уникален модел на тренировъчна практика засега е единствен за страната. Той спомага за повишаване самочувствието на атлетите с интелектуални затруднения, подобрява социалните им умения, преодолява се социалната изолация. И се повлиява положително проблемното поведение на атлетите с увреждания. През 2019 г. на Европейско първенство FIBA Open 3X3 в Швейцария, в дивизия „Обединени отбори“ съставът от страната ни бе номиниран с приза „Най-бързо развиваш се отбор“. Сега атлетите са отправили поглед към 2023 г. и Летните спешъл олимпикс игри в Берлин.
Големи възможности за изграждане на приобщаваща среда естествено и с лекота предоставят морските спортни лагери. Ежегодно на базата на НСА в Несебър участници с физически, интелектуални и сензорни увреждания заедно с техни връстници, студенти от сектор АФАС, доброволци и родители практикуват под ръководството на квалифицирани специалисти адаптирани водни спортове - плуване, кану-каяк и ветроходство, пъдалбординг, плажни и аква игри.
Голямата активност на Асоциацията за развитие на българския спорт (АРБС) и сектор ,,Адаптирана физическа активност и спорт‘‘ при НСА включва редовни приобщаващи спортни мероприятия, на които участниците могат да опитат разнообразни спортни активности - адаптиран кърлинг в зала, флор хокей, боче, голбал, пикълбол, ситинг волейбол и много други. На специални срещи, конференции и кръгли маси треньори по лека атлетика, плуване, фигурно пързаляне, ветроходство, гимнастика, танци обменят опит, разказват за трудностите и предизвикателствата, с които се сблъскват и търсят решения за популяризиране на приобщаващия спорт.
Глобално идеята за приобщаващ спорт не е нова, но и към момента приобщаващият спорт продължава да е голямо световно предизвикателство. А процесът на приобщаване няма как да не е ,,отборен спорт‘‘. У нас в един отбор ,,играят‘‘ двата сектора – държавен в лицето на НСА и сектор АФАС и неправителствен – АРБС. Тяхното успешно сътрудничество доказва, че приобщаващия спорт вече не само съществува, но и се развива в България.
В този ,,отборен спорт‘‘ и в приобщаването няма дефинирана финална линия. Няма и списък със задачи, които могат да бъдат отметнати, с което да се превърнат в еднопосочен билет с дестинация ‘‘приобщаване‘‘. Приобщаването е процес, изключително съкровен и постоянно изменящ се в различните фази от нашия живот.
И нека всички играем в един отбор!