Новини
20.10.2021 г.
Световният ден за борба с остеопорозата се отбелязва на 20 октомври от 1996 г. по инициатива на Британското национално дружество за борба с остеопорозата с подкрепата на Европейската комисия. От 1997 г. денят се организира от Международната фондация за борба с остеопорозата. Целта на деня е да се повиши осведомеността на обществеността за профилактиката, диагностиката и лечението на остеопорозата. Мотото на деня за 2021 г. е: „Да се погрижим за здравето на костите си“.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
19.10.2021 г.
В периода 13-16 октомври 2021 г. се проведе финалната среща по проект „HEalth Practices for Own Self-Improvement“ (HEPOSI), която събра организации от България, Италия, Парагвай и Перу. Международният консорциум работи заедно в продължение на три години с цел изграждане на капацитет и овластяване на младите хора в областта на здравословния и активен начин на живот.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
19.10.2021 г.
В периода 18 - 19.10.2021 г., в София, България се проведе втора партньорска среща по проект “Europe is moving”, реализиран съвместно от партньорски организации от България, Испания и Словения. Проектът има за цел да насърчи медиите да участват по-активно и ефективно в насърчаването на социалното включване и равните възможности чрез практикуването на спорт и физическа активност.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
15.10.2021 г.
На 15 октомври 2021 г. се проведе онлайн лекция от четвъртия модул на Спортна Дипломатическа Академия, фокусирана върху дидактическата комуникация в училищния и спортния сектор, изнесена от Маурицио Мондони - професор и изследовател в Католическия университет в Милано, изявен треньор на националната федерация и национален инструктор по мини баскетбол. Проф. Мондони сподели своя богат практически опит в комуникационните методи и подходи в спорта и подчерта значението на правилното послание и начина, по който то може да достигне до аудиторията. Онлайн модулът на #SportDiplomacyAcademy е посветен на работата с медиите и спорта за развитие, първоначално планиран да бъде проведен в Милано, Италия.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
14.10.2021 г.
В периода 11-14 октомври 2021, в София, България се проведе международна среща, в рамките на проект „Sport for inclusion and inclusion for sport“, която събра партньори от 4 Европейски държави – България, Италия, Литва и Турция. Спорт за включване и включване чрез спорт (Sport for inclusion and inclusion for sport) е проект, който се стреми да насърчи социалното включване и равните възможности в спорта, чрез подобряване на уменията на треньори, обучители и други служители на организации, активни в областта на спорта, младежката работа и социалните грижи, свързани със социалното включване чрез спорт,- Асоциация за развитие на българския спорт, която е партньор на инициативата от България, беше представена от Ивайло Здравков, член на УС на АРБС.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
13.10.2021 г.
На 13 октомври 2021, в Национална спортна академия се проведе фокус група по проект “EWA - Empowering Women Athletes: Tackling Feminine Abuse, Violence and Discrimination in EU Sports Clubs (Овластяване на жените спортисти: борба с насилието над жени и насилието и дискриминацията в спортните клубове в ЕС). Събитието бе с фокус върху това как спортът може да се използва като средство за себеизразяване и реализация, гражданство и солидарност и предизвикателствата свързани насилието и дискриминацията срещу жените, което все още представлява бариера пред по-сериозното присъствие на жените в нашите спортни клубове. Тези бариери действат на множество нива (вербално, физическо, сексуално, емоционално, психологическо, социално, културно, организационно, икономическо, медиативно и др.) и колективно се възприемат като всеобхватна шовинистична култура, която прониква в кариерата на всяка жена спортист.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
11.10.2021 г.
На 10 октомври 2021 г. се проведе четвъртата лекция на онлайн модула на Спортна Дипломатическа Академия, която бе фокусирана върху това как да направим спортната дипломация по-конкретна и осезаема.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
10.10.2021 г.
В периода 07-10 октомври 2021 г. в Амандола, Италия се проведе международна среща по проект Hike Together, в която взеха участие партньорите по проекта от Австрия, България, Италия и Хърватия. По време на срещата партньорите посетиха пещера Гроте ди Фрасаси, храмът дел Валадиер и направиха преход в Национален парк Монти Сибилини. На 09 октомври, по време на конференцията партньорските организации представиха най-популярните маршрути за преход в своите страни. На конференцията присъства и кметът на Амандола - Адолфо Маринангели.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
09.10.2021 г.
Обучителният уъркшоп е една от основните дейности в рамките на проект „South-East European Youth Para-Sport Exchange: SEEYou“. Целта на уъркшопа е да улесни обмена на знания в областта на спорта за хора с увреждания (плуване) сред основната целева група от треньори по вид спорт, спортни инструктори и спортни експерти. Организатори на семинарите бяха спортни организации за хора с увреждания от Хърватия (Хърватски параолимпийски комитет и Спортната асоциация за хора с увреждания в Риека), Сърбия (Сръбски параолимпийски комитет) и Гърция (Гръцки параолимпийски комитет).
ВИЖ ПОВЕЧЕ
06.10.2021 г.
На 05.10.2021 в 131. СУ "Климент Аркадиевич Тимирязев" в ж.к. Младост, гр София по време на час на класа с един от 7-мите класове се проведе лекция на тема "Пчелите и тяхната жизнено важна функция за съществуването на живот на Земята". Еко-мероприятието започна с енерджайзър с цел промотиране на физическата активност сред младите хора и завърши с монтиране на 3 хотела за пчели и насекоми в двора на училището. Учениците бяха много щастливи от случващото се и изразиха мнение, че им е подействало много вдъхновяващо за напред.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
05.10.2021 г.
- КОГА: 26 - 29.11.2021 - КЪДЕ: Сараево, Босна и Херцеговина - УЧАСТНИЦИ: Общо 10 участници от партньорските организации и 3 от организацията домакин (АРБС – 1 спортен треньор и 1 член на екипа, Darko Athletics Team - 1 спортен треньор и 1 член на екипа, TCG – 2 спортни треньори и 1 член на екипа, BRAVO – 2 спортни треньори и 1 член на екипа, SPAO – 2 спортни треньори и 1 член на екипа)
ВИЖ ПОВЕЧЕ
02.10.2021 г.
Целта на проект „LET’S SWIM BEYOND THE HANDICAPS“ е да приобщи децата с физически увреждания към социалния живот, да подобри качеството им на живот, да им даде възможността да се забавляват по време на физическа дейност и спорт заедно с деца на тяхната възраст, да ги накара да открият своите умения и да създаде различна среда, в която да се чувстват свободни да спортуват. В консорциума участват партньорски организации от България, Гърция и Турция.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.09.2021 г.
На 30 септември 2021 г. бе изнесена третата лекция от онлайн модула на Спортна дипломатическа академия, която бе фокусирана върху социалното предприемачество в спорта чрез устойчивия модел на Play More - социално предприятие със седалище в Милано. Луиджи де Мико, съосновател на организацията, представи дългия път чрез който се създава стойност чрез спорт, като гарантира, че участието на всички хора, които имат за цел да спортуват, да търсят благополучие и интеграция в местната общност, е предоставено. Спортният център в сърцето на Милано предлага стотици спортни занимания и курсове, а 1 от 6 деца в центъра спортуват безплатно (с цел този брой да достигне 50% от участващите деца, които се включват във физическа активност с подкрепата на Play More). Предлагат се множество спортни дейности за участници с или без увреждания, с мигрантски произход, различна възраст и социален статус (включително служители на компании), които дават възможност на всички да практикуват спорт и да са равни на спортната площадка. Онлайн модулът на #SportDiplomacyAcademy е посветен на работата с медиите и спорта за развитие, първоначално планиран да бъде внедрен в Милано, Италия.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.09.2021 г.
В периода 23-30 септември 2021, в Сараево, Босна и Херцеговина се проведе младежки обмен Структурирано обучение за осведоменост в медиите, в който взеха участие 5 младежи от България. Проектът включва 7 партньорски организации, както от ЕС, така и извън него – Албания, Босна и Херцеговина, България, Италия, Черна Гора, Сърбия и Турция.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.09.2021 г.
На 26.09.2021 в град София по време на Неделно училище към Храм „Рождество Христово“ в ж.к. Младост, гр. София бяха засадени цветни храстчета с цел облагородяване на територията около църквата. Тази еко инициатива беше съфинансирана по проект Eco-friendly Sports.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.09.2021 г.
В периода 28.09.-30.09.2021 в град Неапол, Италия се проведе международна среща по проект MiSport. През първия работен ден консорциумът обсъди селектираните добри практики с цел приобщаване на бежанци във всяка една от партньорските държави. Вторият ден от срещата стартира с международна конференция по темата, в която взеха участие местни заинтересовани страни, които запознаха участниците по проекта с бежанската ситуация на местно ниво и начините за справяне и приобщаване на бежанци. Работният ден продължи с гостуване на тренировка на отбор Наполи Юнайтед, където редом с местни младежи тренират и бежанци. Техен старши треньор е синът на легендата Диего Армандо Марадона - Диего Армандо Марадона Синагра.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
27.09.2021 г.
На 26 септември 2021 г. беше изнесена втората лекция от онлайн модула на Спортна дипломатическа академия, която бе фокусирана върху приобщаващия дизайн на спорта с конкретния пример на Баскин. Баскин е нов спорт, изобретен в Кремона през 2003 г., чиято цел е да създава активност буквално за всеки - момичета, момчета, тези със способности и тези, които имат физически или интелектуални предизвикателства за преодоляване - за могат да участват и да се наслаждават максимално на своите способности. „Добрият дизайн дава възможност, лошият дизайн деактивира - в спорта, в живота, във всяка среда. Баскин представлява Спортния Дизайн за всички“ бе един от основните акценти по време на лекцията „От набор от възможности за включване до модел на спорта, предназначен за всички: Иновативният пример на Баскин“ на Алекси Валет - Консултант по учебните процеси и създаването на проекти (спорт, образование, включване и иновации). Онлайн модулът на #SportDiplomacyAcademy е посветен на работата с медиите и спорта за развитие, първоначално планиран да бъде проведен в Милано, Италия.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
25.09.2021 г.
На 25 септември 2021, в басейн Мадара на Национална спортна академия „Васил Левски“ се проведе #Train4Inclusive събитие по адаптирано плуване, в което взеха участие атлети с интелектуални затруднения. #Train4Inclusive се реализира от международен консорциум, включващ представители на България, Хърватия, Италия, Словения и Испания и има за цел да разработи методология и инструменти, които треньори по вид спорт и ръководители на спортни дейности за хора с увреждания ще могат да използват, за да наблюдават напредъка на техните физически, когнитивни и социални умения. Плувното събитие включваше 50м адаптирано плуване с партньор, както и водни забавления за участниците, които бяха разделени в две възрастови групи – под и над 17 години.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
24.09.2021 г.
На 24 септември 2021, в Национална спортна академия – сграда „Гургулят“ се проведе #BeInclusive събитие за обмяна на опит в сферата на адаптираните спортове, в което се представиха разнородни практики, сред които: Адаптиран баскетбол в НСА, Спортни практики на Паракидс, ФАФА-Балкани и Черноморска област, спортен клуб „Wonders“ и социалното предприятие „Малката къщичка“, баскетбол на колички или как спортът дава втори шанс да се върнеш в играта на живота, Спортни практики по адаптирани бойни спортове и такива за възрастни, адаптирани водни спортове и адаптирана физическа активност при рак на гърдата, предизвикателството на Спешъл Олимпикс “FitFive“, Хипотерапия, както и инициативите, подкрепени от програма Еразъм+ #Train4Inclusive, #Let’s Include, #Play’In Together – Playdagodgy, GoSport, EWA, Active in Sport again.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
21.09.2021 г.
На 21 септември 2021 г., по време на учебно-семинарна дейност на студентите обучаващи се в ОКС „Магистър“, специалност "Спортен мениджмънт" в Национална спортна академия "Васил Левски", Йоанна Дочевска - председател на УС на Асоциация за развитие на българският спорт (АРБС) и Ивайло Здравков – член на УС на АРБС, представиха целите, дейностите и задачите на проект „Спортна дипломатическа академия“. Една от главните цели поставени пред екипа на проекта е да вдъхнови и обучи най-малко 20 спортни дипломати в спортни костюми, с практически умения и знания в областта на спортната дипломация (политически диалог и международни отношения, създаване на кампании, успешна вербална и невербална комуникация, публично говорене, работа с медии, протокол и етикет, външна политика и ценности на ЕС).
ВИЖ ПОВЕЧЕ
21.09.2021 г.
В периода 18-19 септември 2021, в гр. Чепеларе се проведе обучение на младежи в сферата на доброволчеството по време на спортни събития, реализирано от Асоциация за развитие на българския спорт по проект Du Motion, който има за цел да обучи доброволци как да организират национални и международни спортни състезания. Инициативата провежда подобни обучения в Хърватия, Белгия, България, Италия, Полша, Швеция и Турция, а след проведените образователни дейности предстои етап на практика за младежите по време на национални и международни спортни състезания, като 5 младежи, реализирали успешно своята практика ще имат възможност да участват като доброволци на международен маратон в Хърватска през пролетта на 2022г. Събитието събра ученици от СУ „Васил Дечев“ и Спортно училище „Олимпийски надежди“ и беше проведено благодарение на професионалното домакинство и организация на директорът Радослав Аговски.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
18.09.2021 г.
В периода 18-19 септември 2021, в гр. Чепеларе се проведе обучение на младежи в сферата на доброволчеството по време на спортни събития, реализирано от Асоциация за развитие на българския спорт.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
17.09.2021 г.
На 15 септември 2021 г. беше изнесена първата лекция от онлайн модула на Спортна дипломатическа академия, която бе фокусирана върху достъпа до публични средства за заинтересованите страни в спорта, регулаторните въпроси на ЕС, които оказват влияние върху спорта и институционалните отношения въз основа на богатия опит в сферата на Валерио Джованини - специалист по връзки с обществеността, Изпълнителен офис / Национално управление и глобални институции на Съюза на европейските футболни асоциации (УЕФА). Валерио Джованини е доказан адвокат от Италия с над 10 години опит в регулаторните въпроси на ЕС, институционалните отношения и публичното финансиране. Той е преподавател в магистърската програма, организирана от бизнес училището на LUISS относно финансовите механизми на ЕС, и участва като лектор в редица конференции на високо ниво по тази тема. Онлайн модулът на #SportDiplomacyAcademy е посветен на работата с медиите и спорта за развитие, първоначално планиран да бъде проведен в Милано, Италия.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
17.09.2021 г.
На 17 Септември 2021 г., в Национална Спортна Академия „Васил Левски“, София, България се проведе спортно събитие по проект #SPORTolerance. По време на събитието, бяха тествани нови практически дейности, използващи спорта и физическата активност за провокиране на толерантност и солидарност сред участниците. В събитието взеха участие над 25 студенти и преподаватели– обучаващи се по програма Еразъм + „Мобилност с цел обучение“.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
17.09.2021 г.
В периода 14-17 септември 2021, в Сараево, Босна и Херцеговина се проведе международна среща, която събра партньорските организации от 8 партньорски организации от осем Европейски държави - България, Босна и Херцеговина, Италия, Португалия, Румъния, Словения, Турция и Хърватия. Проект "SONKEI" има за цел да се предотврати насилието и нетолерантността в спорта, чрез насърчаване на ценностите на ЕС: уважение, смелост, равенство между половете и приобщаване. Проектът цели да промени мисленето на хората и да инициира социална промяна, която да осигури по-безопасна среда за живот. По време на срещата се проведе и международна конференция с участието на местни спортни експерти, които заедно с международните участници дискутираха и анализираха насилието в спорта и подходите, с които то би могло да бъде предотвратено. Асоциация за развитие на българския спорт, която е партньор на инициативата от България, беше представена от Йоанна Дочевска – председател на организацията.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
16.09.2021 г.
В периода 13-15 Септември 2021 г., в град Риека, Хърватска се проведе международно обучение по проект „AQUA PRIMORJE“, съ-финансиран по програма Еразъм+.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
15.09.2021 г.
На 15 Септември 2021 г., Асоциация за развитие на българския спорт взе участие в международна онлайн партньорска среща по проект ENDURANCE, който обединява осем партньори от седем държави (Белгия, България, Хърватия, Финландия, Италия, Словакия и Испания). В дискусията проведена сред партньорите бяха засегнати теми като управление, администриране и отчитане на проекта, насоки и практически препоръки към актуализиране на състоянието на онлайн платформата на проекта, осигуряване, мониторинг и оценка на качеството на интелектуалните продукти, както и въпроси свързани с разпространение и визия на проектните цели и задачи.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
prev
1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 53
next