Проект: WAYWARD

АРБС ПРОВЕДЕ СЪБИТИЕ ПО ПРОЕКТ WAYWARD
30.09.2022 г.
На 30.09.2022 година, в Национална спортна академия „Васил Левски“ гр. София, Асоциация за развитие на българския спорт, проведе събитие по проект „Working to Approach Youth Workers as Agents of a Response to Disability – WAYWARD“, в което взеха участие над 20 спортни експерти, треньори и спортни специалисти.
Проекта е инициатива за изграждане на капацитет в сферата на младежта, включваща 6 партньорски организации от Гърция, Ирландия, Италия, България, Виетнам и Мексико и е насочена към овластяване на личностното развитие, преодоляване на стереотипите и социалното включване на млади хора (на възраст 18-25 години) с интелектуални затруднения в партньорските страни чрез овластяване на младежки работници и НПО по отношение на разбиране и методологичен набор от инструменти, основан на методологията на ОЧС (Обучение чрез спорт).

WAYWARD се справя с предизвикателството на социалното изключване и социалната стигма, изпитвани от младите хора с интелектуални затруднения в партньорските региони чрез международно сътрудничество.

Световната банка количествено определя в един милиард (15% от населението на света) хората с някаква форма на увреждане в света. Като явление, подчертава Световната банка, уврежданията са разпространени в развиващите се страни и като цяло този феномен е придружен от неблагоприятни социално-икономически резултати като по-ниски нива на образование, по-лоши здравни резултати, по-ниски нива на заетост и по-високи нива на бедност.

Както се подчертава от Световния доклад за хората с увреждания (СЗО, 2011 г.), условията на психичното здраве са особено стигматизирани, като в тази стигма съществуват няколко аспекта на общ характер в различни географски условия. Негативните нагласи и поведение, продължава докладът, оказват неблагоприятно въздействие върху деца и възрастни с увреждания, което води до негативни последици като ниска самооценка и намалено участие.

Проучването на EHSIS (Европейско Проучване за Здраве и Социална Интеграция) Евростат (2012) съобщава, че от 70 милиона младежи с увреждания на възраст над 15 години в Европа (17,6% от общото население), 25,6% съобщават за увреждане, свързано с образование и обучение, 38,6 % към заетост и 60% за свободно време.

СЗО в своето проучване за хората с увреждания в региона на Югоизточна Азия (2013) отбелязва, че децата с увреждания са по-малко склонни да посещават училище, като по този начин изпитват ограничени възможности за формиране на човешки капитал и са изправени пред намалени възможности за заетост и намалена продуктивност в зряла възраст.

Както е показано от Евробарометър (2014), инвалидността или заболяванията са една от основните причини общото население да не участва в спорта. В същото време, както е илюстрирано от академичните изследвания, участието в спорта е положително свързано с набор от положителни резултати (вж. Уайс, Дж., Даймънд, Т., Дания, Дж., & Ловалд, Б., 2003).

Методологията Обучение чрез спорт /ОЧС/, комбинирайки в положителна синергия, приобщаващия потенциал на ОЧС и спорта, предоставя на местните организации мощен инструмент за повишаване на мотивацията на младите хора с интелектуални затруднения за участие в обществото, като в същото време противодейства на явленията на социалната стигма чрез положителна информираност и предоставя на младите хора, изправени пред интелектуални затруднения, набор от умения за успешна интеграция във всички сфери на образованието, обществото и в перспектива, на пазара на труда.

Проект WAYWARD в съ-финансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз, изграждане на капацитет в сферата на младежта.