Проект: PLAY’IN TOGETHER

16.06.2022 г.
В периода 13-16 юни, в Льовен, Белгия се проведе международна конференция Play’In Together, посветена на включващата сила на спорта. Проект Play’In Together се базира на иновативен метод на преподаване, разработен от PLAY International: Playdagogy. Той има за цел да използва спортните игри като образователна среда, за да третира по друг начин чувствителни теми. Тя позволява на децата да се учат и да растат, докато играят и се забавляват. Заключителното събитие обедини всички европейски партньори, участвали в проекта, както и спортни специалисти от цяла Европа. В конференцията взе участие и Йоанна Дочевска – председател на Асоциация за развитие на българския спорт, която представи част от методиката в аспекта: Спорт отвъд уврежданията.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
11.02.2022 г.
В периода 07-11.02.2022 г. по време на мобилността на академичния състав на Еразъм+, Стефка Джобова, д-р и Ивелина Кирилова, д-р, допълниха образователната програма на студентите от спортния факултет на Университет Хаага-Хелия (https://www.haaga- helia.fi/en/about-haaga-helia) – Финландия, кампус Виерумаки, с материалите и практиките, разработени в рамките на проект Play'In Together.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
25.09.2021 г.
На 25 септември 2021, в басейн Мадара на Национална спортна академия „Васил Левски“ се проведе #Train4Inclusive събитие по адаптирано плуване, в което взеха участие атлети с интелектуални затруднения. #Train4Inclusive се реализира от международен консорциум, включващ представители на България, Хърватия, Италия, Словения и Испания и има за цел да разработи методология и инструменти, които треньори по вид спорт и ръководители на спортни дейности за хора с увреждания ще могат да използват, за да наблюдават напредъка на техните физически, когнитивни и социални умения. Плувното събитие включваше 50м адаптирано плуване с партньор, както и водни забавления за участниците, които бяха разделени в две възрастови групи – под и над 17 години.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
24.09.2021 г.
На 24 септември 2021, в Национална спортна академия – сграда „Гургулят“ се проведе #BeInclusive събитие за обмяна на опит в сферата на адаптираните спортове, в което се представиха разнородни практики, сред които: Адаптиран баскетбол в НСА, Спортни практики на Паракидс, ФАФА-Балкани и Черноморска област, спортен клуб „Wonders“ и социалното предприятие „Малката къщичка“, баскетбол на колички или как спортът дава втори шанс да се върнеш в играта на живота, Спортни практики по адаптирани бойни спортове и такива за възрастни, адаптирани водни спортове и адаптирана физическа активност при рак на гърдата, предизвикателството на Спешъл Олимпикс “FitFive“, Хипотерапия, както и инициативите, подкрепени от програма Еразъм+ #Train4Inclusive, #Let’s Include, #Play’In Together – Playdagodgy, GoSport, EWA, Active in Sport again.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
28.09.2020 г.
Европейската седмица на спорта #BeActive се проведе за шеста поредна година, като между 23 и 30 септември 2020 всички жители и гости на София имаха възможността да станат част от най-големия спортен празник в Европа. Европейската седмица на спорта е инициатива на Европейската комисия, която се провежда през септември в цяла Европа от 2015 г. насам. Чрез седмицата, която се провежда под формата на кампания за повишаване на осмедомеността, се популяризират многобройните ползи от спортуването и физическата активност, като в нея могат да участват всички, независимо от възраст, произход и физическо състояние.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
07.09.2020 г.
В периода 31/08 – 06/09/2020, във ВУСБ Несебър се проведе лагер по адаптирани водни спортове, в който взеха участие младежи с интелектуални увреждания, а дейностите бяха проведени от преподавателите от четирите сектора от катедра “Водни спортове” в НСА “Васил Левски” при пълно спазване на всички противоепидемични мерки.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
22.02.2020 г.
На 22ри и 23ти февруари 2020, в Национална спортна академия "Васил Левски" се проведе представяне на дейностите по проект PLAY’IN TOGETHER. В представянето взеха участие над 35 спортни експерти, като взеки от тях получи изданията, разработени по проекта, които имат за цел да улеснят интеграцията в спортни дейности на деца и младежи с различни увреждания.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
05.02.2020 г.
В периода 04-05 февруари 2020, в София се проведе проведе трета международна среща по проект PLAY’IN TOGETHER, която беше домакинствана от Асоциация за развитие на българския спорт. По време на срещата, партньорите в проекта обсъдиха дейностите, целевата група, възможностите за устойчивост на проекта и неговата връзка с дейностите, които са планирани за домакинството на предстоящите Олимпийски игри в Париж през 2024г. Събитието се проведе в защитеното кафене на фондация „Светът на Мария“ - място за трудова рехабилитация и усъвършенстване на умения, съобразени с индивидуалните потребности на заетите в него хора с интелектуални затруднения.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
01.02.2020 г.
Методологията „Обучение чрез спорт“ е иновативна за България, разработена от специалисти от цяла Европа през 2012 година. Подобни образователни инструменти се използват в редица европейски държави, като имат за цел да преборят редица проблеми в обществото като липса на комуникация, основни човешки права и свободи, ограничаване на дивиантни поведения като агресия и насилие, засилване на екипност и чувството на обществена принадлежност.
„Плейдагогика“ Playdagogy е методика за обучение, предназначена за деца на възраст от 6 до 11 години, разработена от PL4Y International в началото на 2000 година. Методите подпомагат процесите на учене докато децата играят различни игри и практикуват разнообразни спортове, като се съсредоточават в следните основни теми хранене / затлъстяване, хигиена, дискриминация, увреждания, околна среда, житейски умения (самоуважение, спазване на правила, зачитане на другите, съвместна работа и др.) и поведенчески рефлекси, които влияят положително върху участващите и средата около тях.
- Цел на проект PLAY’IN TOGETHER
Европейското общество става все по-приобщаващо за всички хора с увреждания благодарение на популяризирането на олимпийските, параолимпийските и европейските ценности в спортната игра.
- Специфични цели
• Европейската младеж да промени мисленето си към хората с увреждания чрез практиката на социално-спортни дейности;
• Децата с увреждания да се насърчат, оценят и осъзнят потенциала си чрез практикуването на социално-спортни дейности, пренасящи параолимпийски, олимпийски и европейски ценности;
• Положителните взаимодействия и приятелството между европейските граждани следва да бъдат в основата на тяхната комуникация, а спортните игри се превръщат в силна връзка и обединяваща публика за гражданите с или без увреждания.
- Част от разработените до момента образователни инструменти могат да бъдат изтеглени и ползвани свободно от следния линк: https://www.dropbox.com/sh/bxcstqprebza25f/AAChOYC_Q1NIaZTBmoovBp60a?dl=0
Проект PLAY’IN TOGETHER е съфинансиран по програма Еразъм+ на Европейския Съюз.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
13.09.2019 г.
В периода 08.09.2019 - 13.09.2019, в Прага, Чехия се проведе проведе втора международна среща по проект PLAY’IN TOGETHER, която беше домакинствана от Олимпийския комитет на Чехия. По време на срещата, партньорите в проекта обсъдиха дейностите, целевата група, възможностите за устойчивост на проекта и неговата връзка с дейностите, които са планирани за домакинството на предстоящите Олимпийски игри в Париж през 2024г.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
15.08.2019 г.
Днес, 15 август 2019 се проведе #BeActive ден в Германски манастир Св. Иван Рилски, организиран в партньорство от Неделно училище към храм "Рождество Христово" жк. Младост 3, Асоциацията на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ (АББА) и Асоциация за развитие на българския спорт. Спортните активности и интерактивни детски работилници се проведоха в рамките на проект PLAY’IN TOGETHER, съ-финансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз, който ползва иновативни методи на обучение, чрез които да работят за борба с дискриминацията и стереотипите към хората с различни физически и ментални увреждания. Дейностите бяха част от втори детски летен лагер в манастира, организиран от отец Пимен, игумен на Германски манастир Св. Иван Рилски. Над 30 деца имаха възможността да се забавляват, да учат заедно и да се насладят на един прекрасен летен ден, в реализацията на който се включиха и доброволци от АРБС.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
24.04.2019 г.
В резултат от проведено в Париж през февруари 2019г обучение на спортни специалисти, в България се проведоха обучителни сесии на спортни и обучителни специалисти по методите Playdagogy и Обучение чрез спорт /ETS/. Дейностите се провеждат в рамките на проект PLAY’IN TOGETHER, като проектните дейности са планирани във връзка с домакинството на предстоящите Олимпийски игри в Париж през 2024г с цел да бъдат подготвени спортни специалисти, които да ползват иновативни методи на обучение, чрез които да работят за борба с дискриминацията и стереотипите към хората с различни физически и ментални увреждания.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
22.02.2019 г.
В периода 17-19 февруари 2019, в Париж се състоя първата среща на националните координатори по проект PLAY’IN TOGETHER, в която взе участие Йоанна Дочевска – председател на „Асоциация за развитие на българския спорт“, партньор от България. По време на срещата, партньорите обсъдиха дейностите по проекта, целевата група, възможностите за устойчивост на проекта и неговата връзка с дейностите, които са планирани за домакинството на предстоящите Олимпийски игри в Париж през 2024г. Срещата беше последвана от 4 дневно обучение на спортни специалисти, които да бъдат подготвени да ползват иновативни методи на обучение, чрез които да работят за борба с дискриминацията и стереотипите към хората с различни физически и ментални увреждания. Участниците се запознаха с методологиите „Обучение чрез спорт“ и „Плейдагогика“, като по време на обучението имаха възможност да се преживеят на практика обучителните ресурси и да ги адаптират към местните си реалности. Българските спортни специалисти, които взеха участие в обучението и след неговото успешно приключване са квалифицирани да прилагат методиките в страната ни са Ивайло Здравков, Мариана Борукова, Ивелина Кирилова и Димитър Тасев.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
28.12.2018 г.
Първото сътрудничество между Организационния комитет за Олимпийските и параолимпийските игри в Париж през 2024 г., PLAY International и UNICEF, доведе до създаването на проект "Ценности на олимпизма", който съдържа силни образователни послания, свързани с трите ценности на Олимпизма: уважение, приятелство, достойнство. Комплектът "Ценности на олимпизма" бе голям успех за учителите и социално-спортните аниматори в градовете през 2016-2017 г., както и за децата, които успяха да се насладят и да се поучат от тези спортни дейности. Този комплект, дублиран на 260 физически екземпляра, е адаптиран към местните реалности на 4 държави (Бурунди, Косово, Вануату и Хаити), който позволява на преподаватели и учители да играят с 15 000 деца.
ВИЖ ПОВЕЧЕ