Проект: SPORT

АРБС ще координира проект SPORT
18.09.2024 г.
Проект SPORT – Strengthening Potentials through Opportunities, Respect, and Team-spirit (Укрепване на потенциала чрез възможности, уважение и отборен дух) има за цел да насърчи включването и достъпността в спорта, като обърне специално внимание на хората с интелектуални затруднения. Проектът има за цел да насърчи междукултурното сътрудничество и обмена на идеи в сферата на приобщаващия спорт. Чрез различни дейности, като обучения за изграждане на капацитет, насочени към треньори и спортни администратори, проектът се фокусира върху приобщаващи спортни практики, адаптирана физическа активност и спорт и стратегии за ангажиране на общността.
В допълнение, Приобщаващите спортни лагери (#BeInclusive SPORT Camps), които ще се проведат в България и Турция, имат за цел да предоставят възможност на хората с интелектуални затруднения да участват в различни видове спорт, като по този начин насърчават здравето, социалното включване и самочувствието. Проектът включва и програми за обмен, които да улеснят трансфера на знания и добри практики между партньорите, както и кампании за повишаване на осведомеността, използвайки дигитални платформи и обществени събития, за да подчертаят значението на приобщаването в спорта.

Проект SPORT ще укрепи сътрудничеството между партньорските организации и техните екипи, като насърчи обмена на ефективни практики в областта на спортното приобщаване. Това включва въвеждането на иновативни инструменти и ресурси за спортните клубове и организациите в ЕС, които да подобрят включването на хората с увреждания. Проектът ще обогати и практическото хранилище от инструменти, с цел спортните специалисти да започнат да включват все повече лица с интелектуални затруднения в своите дейности. Тези ресурси ще бъдат публикувани като отворени образователни ресурси (ООР), достъпни за спортни организации, образователни институции, местни власти, НПО и национални органи.

Настоящото партньорство за сътрудничество ще наблегне на трансфера на знания и споделянето на примерни практики в областта на спортното приобщаване чрез поредица от местни, национални и международни инициативи. SPORT има за цел да разшири съществуващия набор от знания, умения и практики както сред пряко, така и сред непряко ангажираните спортни организации и лица. Всички дейности по проекта са замислени така, че да служат като ООР, достъпни за всички заинтересовани страни.

Основните цели на проекта включват осигуряване на висококачествена спортна мобилност за лица с интелектуални затруднения, предоставяне на нови инструменти и ресурси на спортните специалисти, използващи спорта като средство за приобщаване, социализация и овластяване, както и обобщаване на тези познания в Ръководството SPORT, което ще служи като практически справочник за работа с лица с увреждания в спортните среди. Това не само ще увеличи капацитета на участващите организации, но и ще повиши осведомеността относно ролята на спорта и физическата активност за насърчаване на личностното, професионалното и социалното израстване, поставяйки акцент и върху ползите за хората с увреждания. SPORT ще подчертае благоприятните за здравето ефекти на физическата активност и ще разпространи натрупаните знания, иновативни инструменти и най-добри практики, като по този начин ще вдъхнови по-нататъшни съвместни усилия и синергии в областта.

Целева група на проект SPORT:
Фокусът на проект SPORT са лицата с интелектуални затруднения, живеещи в България и Турция. Участниците, към които са насочени дейностите по проекта, включват лица, пребиваващи в институции, както и такива, за които се грижат асистенти, родители или роднини. Крайните бенефициенти на тази инициатива са партньорските организации и участващите спортни експерти, които ще повишат компетентността си в областта на приобщаващите практики, както и лицата, изправени пред различни предизвикателства в ежедневието си. Чрез участието си в проекта тези лица ще поемат по пътя на овластяването, благодарение на спортните дейности, насърчаващи чувството за принадлежност и интеграция в по-широката европейска общност.

Резултати на проект SPORT:
Проектът ще предостави възможност на 150 лица с интелектуални затруднения (ИЗ) от България и Турция да участват в национални спортни инициативи и на 60 лица – в международни спортни събития. Чрез практически обучения за изграждане на капацитет ще бъдат разработени подобрени програми за обучение, които ще предоставят на треньорите и спортните администратори умения за организация на приобщаващи спортни практики. В двете страни ще бъдат организирани Приобщаващи спортни лагери (#BeInclusive SPORT Camps), които ще предоставят възможност на лицата с ИЗ да се включат в спортни дейности, насърчаващи здравето, социалното включване и самочувствието. Платформа за обмен на знания ще улесни споделянето на добри практики чрез учебни посещения и съвместни обучения. Ще бъдат проведени кампании за повишаване на осведомеността, използвайки дигитални платформи и обществени събития, за да се популяризира включването в спорта и да се вдъхнови по-широка обществена подкрепа. Ще бъдат изградени устойчиви мрежи между спортни организации, образователни институции и неправителствени организации, които ще осигурят приемственост на тези инициативи, допълнени от набор от ресурси и онлайн платформа за продължаващо обучение и ангажиране на общността.

Проект SPORT е съ-финансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз и ще се реализира от Асоциация за развитие на българския спорт (АРБС) и Kargenc Club.