Клубове

БАТЯТ - Българска асоциация по традиционен Ян Тайджичуан
спорт: Тай чи
Град: София
Квартал: Център
Адрес: Ул. Кракра 2
Описание
Българската асоциация по традиционен Ян тайджичуан е регистрирана в София с цел разпространението в България на стила Ян на тайджичуан, който е най-масово практикувания стил на това изкуство в света.
Кратко представяне
В основата на Асоциацията е създадената от Георги Деничин школа по тайджичуан. Нейното начало е поставено неформално през месец февруари 1984 г. Сега в школата се практикува традиционнен Ян стил Тай Джи Чуан.
Тайджичуан /тай чи чуан/ е традиционно китайско "вътрешно" бойно изкуство понякога наричано и медитация в движение. Работата във "вътрешните" бойни изкуства е насочена към развитие и използване на вътрешна сила на човешкия организъм за постигане на максимален резултат с минимално мускулно усилие.
Запазването на пълно физическо и психическо равновесие в условията на спокойна умствена концентрация е основно изискване за тренировката в тайджичуан. Практикуването на Тайджичуан има положително въздействие върху цялостното здравословно състояние, използва се също за превенция и съпътстваща терапия на редица заболявания. Ефективността на тайджичуан като бойно изкуство е изключително висока. Неговата философия изисква акцентът в самозащитата да се поставя върху неутрализиране на противника без застрашаване на здравето и живота му.
Упражненията по тайджи включват серии от плавни движения, които се изпълнявани едно след друго в последователност, наречена Форма (Тао Лу). В школата се практикува форма без оръжие и форма със сабя и меч за напреднали.

Практикуването на Тайджи /тай чи/спомага:
За раздвижване, подобряване на гъвкавостта и координацията
За предотвратяване на вредните ефекти от ежедневния стрес – укрепва нервната система и намалява умората
За укрепване на имунната система, подобряване на обмяната на веществата и кръвообращението, укрепва стените на кръвоносните съдове
За възстановяване след раждане или боледуване
Помощна терапия за лечение на заболявания на опорно-двигателната система (артрит, гръбначни изкривявания, ошипявания)
За превенция на остеопороза – прави костите здрави, ставите гъвкави
За забавяне развитието на Алцхаймер, Паркинсон и много други заболявания

Натоварването е умерено и равномерно, което го прави подходящо и за по-възрастните. За тези със спортен дух участие в републикански и международни състезания.

График за тренировки
Зала Център - зала 216 на Младежкия дом "Средец" (бивш "Лиляна Димитрова"), ул. Кракра №2 между посолството на Словакия и І Английска гимназия. През топлите месеци (май - октомври) заниманията са на открито в Борисовата градина пред паметника на Братската могила

Тренировките се провеждат както следва:
всеки делничен ден от 7:30-9:00ч.
събота и неделя:
Първа тренировка от 7:30 до 9:00ч.
Втора тренировка от 9:00 до 10:30ч.

Тренировките се водят от Георги Деничин - тел. 0889 314 569, email: yangoldtaiji@yahoo.com


Зала Люлин - жк. Люлин, ул. Добри Немиров 5, сграда „Люлин плаза” - до метростанция Люлин

Тренировките се провеждат както следва:
Понеделник и Сряда от 7.30 и 8.00 до 8.30 и 9.00
Събота и Неделя от 17.00 до 18.00

Тренировките се водят от Десислава Бутилова /тел. 0896 819 300/ и Ирина Робева /тел. 0886 395 391/, facebook: тай чи чуан - ян стил

База
зала 216 на Младежкия дом "Средец" (бивш "Лиляна Димитрова"), ул. Кракра №2

жк. Люлин, ул. Добри Немиров 5, сграда „Люлин плаза” - до метростанция Люлин

Треньори
Георги Деничин
През юли 1997 Георги Деничин среща грандмайстор Дън Шихай. Той му дава първите уроци по стария Ян стил, кани го в Тайван и определя за негов личен учител майстор Херман Ян (Ян Тин-уей). Грандмайстор Дън е носител на правителствена награда за големия им принос в разпространението на тайджичуан. Херман Ян е един от водещите ученици на грандмайстор Дън. Георги Деничин е вътрешен ученик на майстор Херман Ян, свързан е с неговата школа в град Тайтунг в Тайван и има голям принос за разпространение на Тайджичуан в България. Георги Деничин дълги години е бил председател на Българската федерация по Ушу /БФУ/, сега е председател на Балканската федерация по Ушу.


Ирина Робева – Терзиева практикува Тайджичуан в Батят от 2003 г. Ученичка е на Георги Деничин. Посещава 4 пъти школата в Тайван където преминава допълнителни обучения, явява се на изпити за нива и участва в състезания. Има синьо ниво / най-високото състезателно ниво/ на форба без оръжие, форма със сабя и форма с меч. Участва в множество републикански и международни състезания, където има спечелени призови места.
Постижения през 2015 г.:
Републиканско първенство по Ушу организирано от БФУ – 2 –ри места на форма без оръжие и форма с оръжие.
Балканско първенство по Ушу проведено в Сърбия – 1-во място на форма без оръжие, 2-ро място на форма със сабя и форма с меч.
Международно състезание във Франция организирано от Асоциацията по традиционен Ян /Тайван/ 1 – во място на форма с меч и 2 –ро място на форма без оръжие.
Международно състезание в Тайван организирано от Асоциацията по традиционен Ян стил /Тайван/ - 1-во място на форма без оръжие.


Десислава Бутилова практикува Тайджичуан в БАТЯТ от 2007 г. Тя е ученичка на Георги Деничин. Посещава 3 пъти школата в Тайван където преминава допълнителни обучения, явява се на изпити за нива и участва в състезания. Има синьо ниво/най-високото състезателно ниво/ на форма без оръжие, форма със сабя и форма с меч. От 2010 г. участва в множество републикански и межународни състезания, където има спечелени призови места.
Постижения през 2015:
Републиканското първенство по Ушу организирано от БФУ - 1-ви мяста на форма без оръжие и форма с оръжие.
Балканско първенство по Ушу проведено в Сърбия – 1-ви места на форма със сабя и форма с меч, 2-ро място на форма без оръжие
Международно състезание във Франция организирано от Асоциацията по традиционен Ян стил /Тайван/ – 1-во място на форма без оръжие и 2-ро място на форма със сабя
Международно състезание в Тайван организирано от Асоциацията по традиционен Ян стил /Тайван/ - 1-ви места на форма със сабя и форма със меч