Новини
09.10.2019 г.
На 09.10.2019, председателят на Асоциация за развитие на българския спорт /АРБС/ Йоанна Дочевска проведе среща с международна делегация на Съветa на Европа в рамките на първата им консултативна визита в България в съответствие с Европейската спортна харта.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
09.10.2019 г.
В периода 06 – 09 октомври 2019, в Мурсия, Испания се проведе втора международна среща по проект „The Social Entrepreneurship Training Program for Athletes – SENTA“. Проектът е с фокус върху социалното предприемачество в спорта като нов инструмент за двойна кариера на спортисти. По време на срещата бяха обсъдени настоящите и бъдещи дейности по проекта, както и създаването на обучителна платформа за предприемачество в спорта. В срещата присъстваха участници от партньорските държави – Австрия, Белгия, Босна и Херцеговина, България, Испания, Канада, Норвегия и Румъния. От името на Асоциация за развитие на българският спорт взеха участие и Калинка Гударовска и Ивайло Здравков.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
05.10.2019 г.
В периода 02.10- 05.10.2019 г. в гр.Сакария, Турция се проведе последната международна среща по проекта “The Game”, реализиран съвместно от партньорски организации от България, Турция, Румъния и Хърватска. От страна на “Асоциация за развитие на българския спорт” взеха участие Константин Занков, член на УС на АРБС, Десислава Самуилова, Димитър Методиев, Сюлейман Сюлейман и Станислав Янев, доброволци в асоциацията.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
04.10.2019 г.
В продължение на дълги години за спортистите в държавите-членки на ЕС е предизвикателство да съчетаят спортните си тренировки, събития и състезания с необходимостта да получат адекватно образование с оглед плавен преход след приключване на спортната си кариера и за последващата им заетост. С нарастващият фокус на включване на хора с увреждания в спорта (първоначално вдъхновен от Параолимпийските игри) и подобренията на достъпността и дизайна на спортни съоръжения, все по-голям брой хора с увреждания се занимават със спорт и стават професионални спортисти. Тези спортисти се сблъскват със същия проблем с графика на своите спортни занимания, но имат няколко допълнителни пречки, с които да се справят, в процеса на обучение и в процеса на подготовка за заетост. Вярваме, че трябва да се инвестира ново поколение „хибридни” ментори/обучители, като част от визията, описана в Стратегията за хората с увреждания към Европа 2020.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
03.10.2019 г.
Насърчаването на интегритета за борба с уреждането на мачове е основната цел на проект IAM /Насърчаване на Интегритета за борба с Уреждането на Мачове чрез Обучение на Млади Спортисти/ и специфичен приоритет на програма Еразъм+ Спорт. Основната идея на проект IAM е да допринесе за борбата с тази международна съвременна заплаха за спорта чрез обучение на младите спортисти с цел да се запази прозрачността, честната игра и уважението към другите на най-ранно ниво на спортна дейност. Предизвикателствата, породени от манипулирането на спортни срещи, днес се нуждаят от силно сътрудничество на европейско и международно ниво, за да се защити бъдещето на спорта, както и неговата етика и интегритет.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
02.10.2019 г.
Спортният сектор е в състояние да мобилизира повече доброволци, отколкото всеки друг сектор. Доброволците са ключови за успеха на международните и национални спортни събития. Организаторите на спортни събития разчитат на знанията, уменията и опита на доброволците, за да провеждат събития. Мащабът на участието на доброволци в спортни събития е значителен, създава потенциал за широк спектър от икономически, социални, културни и обществени ползи. В повечето държави-членки спортното движение няма да съществува без доброволчество.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
01.10.2019 г.
Проект #SPORTolerance идва в момент, когато Европа е изправена пред икономически затруднения, миграционни потоци, тероризъм, опасен възход на популизъм, ксенофобска реторика, екстремизъм и други явления, които тестват нашите демокрации и разклащат доверието на обществото към държавните и международните институции. Въпреки, че радикализацията може да се случи на всяка възраст, младите хора в търсене на чувство за принадлежност, цел в живота или идентичност могат да бъдат особено незащитени. Младите хора също са една от най-мобилните и динамични групи от населението, имащи разнородни възможности за взаимодействие с лица от различен културен произход.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.09.2019 г.
В периода 23.09.2019 – 30.09.2019 в Будапеща, Унгария се проведе младежки обмен BE ACTIVE, BE HEALTHY, който събра 30 участници от Унгария, Португалия, Литва, България, Австрия. Този младежки обмен беше предназначен да насърчава здравословния и активен начин на живот сред младите европейци и да повиши осведомеността за Европейската седмица на спорта. В цялата програма организаторите използваха методологията Обучение чрез спорт (ОЧС).
ВИЖ ПОВЕЧЕ
29.09.2019 г.
Проект „Back2Track”, който Асоциация за развитие на българския спорт координира има за цел да анализира различията и приликите, които спортните клубове имат в подхода си към професионалния и масовия спорт, както и в иновативния подход за включване на деца в неравностойно положение в спорт и физическата активност. Проектът търси начини за създаване на практическите умения и знания в участващите организации как да управляват спортни програми за масов спорт, заедно с спортни програми за професионални спортисти.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
28.09.2019 г.
За втора поредна година спортната Академия се включва в събитието, което се провежда в последния петък на месец септември в България и цяла Европа, когато университети и научни институти отварят врати, за да покажат по достъпен начин научни постижения и методи. Ректорът, проф. Пенчо Гешев, поздрави всички гости, напомняйки че НСА е люлката на спортната наука в България. „Най-радостното е че активни участници в днешното събитие са децата. Пожелавам на тях да бъдат влюбени в спорта, да изберат своя любим спорт и един ден да ги аплодираме като успешни спортисти“ – допълни проф. Гешев. Официални гости на НСА в Нощта на учените бяха заместник-министърът на младежта и спорта доц. Стоян Андонов, кметът на район Студентски Димитър Дилчев, зам.-кмета Велина Белева, директорът на дирекция „Култура, образование, спорт и превенция на зависимости“ в Столична община Ирена Димитрова, д-р Любомир Младенов- директор на дирекция „Контрол и управление на спортната подготовка“ в ММС, Христо Христозов – национален директор на Спешъл Олимпикс България и др. „Нощта на учените съвпада с Европейската седмица на спорта. Двете събития отново ни доказват, че спортът не би могъл да се развива без спортната наука и тази вечер вие ще видите част от достиженията на специалистите от НСА. Забавлявайте се и нека науката да продължава да върви успешно заедно със спорта“ – заяви в поздравителното си слово заместник-министър Стоян Андонов. На централния стадион на Академията присъстващите имаха възможността да се запознаят с атрактивни спортове и да участват в научни методи и анализи, даващи данни за физическото състояние на организма преди, по време и след физическа активност.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
27.09.2019 г.
Министерство на младежта и спорта организира “Европейска седмица на спорта #BEactive” за пета поредна година. От 23 до 30 септември 2019 хора от всички възрасти имаха възможност да се запознаят с над 50 вида спорт и да ги практикуват свободно. Кампанията беше открита от министъра на младежта и спорта Красен Кралев на 23 септември 2019, а от 24 до 26 септември между 10 и 17 часа в „Арена Армеец“ ММС организира Спортен панаир #BeActive Fair, в който Асоциация за развитие на българския спорт взе участие.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
25.09.2019 г.
На 25.09.2019 г. в в Sofia Tech Park се проведе редовно заседание на Обществения съвет по въпросите на младежта към министъра на младежта и спорта, ръководено от Николай Павлов, заместник-министър на ведомството. Представител на Асоциация за развитие на българския спорт беше Константин Занков, член на управителния съвет на организацията и член на Обществения съвет.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
23.09.2019 г.
В периода 16 – 23 септември 2019, в Клайпеда, Литва се проведе младежки обмен Sport-Based Education, в който взеха участие 35 младежи от 7 различни държави: Испания, Румъния, Португалия, Естония, България, Полша и Литва, в това число и 5 участника от България.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
23.09.2019 г.
През септември 2019 г. (22.09) SC Lighthouse беше поканен да участва в поредица събития, част от фестивала "Burgas Run" (Fb: Burgas Run) и използва шанса да увеличим популярността на "Спортна Дипломатическа Академия" (СДА) проект, организиран от Асоциация за развитие на българския спорт (АРБС).
ВИЖ ПОВЕЧЕ
19.09.2019 г.
Основната цел на проект PASSPORT (Project for Academy Sport Support) е да насърчава и подкрепя доброто управление в спорта и двойната кариера на спортистите. Засяга гореспоменатите цели чрез повишаване на информираността за двойните кариери на спортистите. Спортистите често се сблъскват с предизвикателства, за да могат да съчетаят спортната си кариера с образованието. Международни проучвания показват, че годишно една трета от активните спортисти се отказват от спорта, защото им отнема прекалено много време. ПАСПорт иска да подпомогне спортистите, като изгради транснационална партньорска мрежа и развие платформа за обучение на атлетите в сферата на спортния мениджмънт, като по този начин се цели да се подобри тяхното професионално развитие.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
19.09.2019 г.
Проект “SENTA" е фокусиран върху следната тема: Насърчаване на образованието в и чрез спорта, със специален акцент върху развитието на уменията, както и подкрепата за прилагането на насоките на ЕС за двойната кариера на спортистите. Целите на SENTA са да допринесе за политически действия, препоръчани в стратегията ЕС 2020 и двойната кариера на елитните спортисти. Настоящият въпросник има за цел да установи качествата и уменията, които елитните спортисти притежават, както и да анализира кои от тях липсват, за да могат да се създадат обучителни дейности, подходящи за създаване на социални предприятия в сферата на спорта. Въпросникът е анонимен и вашите отговори ще бъдат използвани единствено за подготовка на обучителните модули по проекта.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
13.09.2019 г.
В периода 08.09.2019 - 13.09.2019, в Прага, Чехия се проведе проведе втора международна среща по проект PLAY’IN TOGETHER, която беше домакинствана от Олимпийския комитет на Чехия. По време на срещата, партньорите в проекта обсъдиха дейностите, целевата група, възможностите за устойчивост на проекта и неговата връзка с дейностите, които са планирани за домакинството на предстоящите Олимпийски игри в Париж през 2024г.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
12.09.2019 г.
“Working to Approach Youth Workers as Agents of a Response to Disability” (WAYWARD) е проект за изграждане на капацитет в сферата на младежта, включващ 7 партньорски организации от Гърция, Ирландия, Италия, България, Виетнам, Мексико и Филипините с всеобхватна насоченост към овластяване на личностното развитие, преодоляване на стереотипите и социалното включване на млади хора (на възраст 18-25 години) с интелектуални затруднения в партньорските страни чрез овластяване на младежки работници и НПО по отношение на разбиране и методологичен набор от инструменти, основан на методологията на ОЧС (Обучение чрез спорт).
ВИЖ ПОВЕЧЕ
07.09.2019 г.
В периода 04.09.2019 - 07.09.2019, в Сараево, Босна и Херцеговина, се проведе финална среща и заключителна конференция по проект „(Re) Play for Inclusion“, в която взеха участие представители на „Асоциация за развитие на българският спорт“, партньор на проекта от България. В конференцията взеха участие Ивица Шарич, зам.-кмет на град Сараево, Арияна Менчич и Даниела Кръстич, представляващи община Сараево, Ясмина Банелукич и Недин Алибегович от Младежки съвет на Босна и Херцеговина, както и представители на партньорските организации от Албания, България, Босна и Херцеговина, Сърбия, Северна Македония, Хърватия и Унгария.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
06.09.2019 г.
В периода 05 – 06 септември 2019, в София, България се проведе втора международна среща по проект “European Sport Volunteers as a Social Leader and Social Innovator-ESVOL” /Европейските доброволци в спорта като социален лидер и иноватор/, домакинствана от Асоциация за развитие на българския спорт. По време на срещата партньорските организации обсъдиха реализираните до момента дейности по проекта и утвърдиха предстоящите дейности в рамките на проект ESVOL. Събитието се проведе в защитеното кафене на фондация „Светът на Мария“ - място за трудова рехабилитация и усъвършенстване на умения, съобразени с индивидуалните потребности на заетите в него хора с интелектуални затруднения.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
04.09.2019 г.
Първата дейност по изграждане на капацитет, в рамките на проект Bocce together, active forever, включваща семинар за обучение на инструктори и турнир по боче се проведе в София, България, в периода 02-03 септември 2019. Основната цел на проекта е да популяризира традиционния спорт боче, който е популярен в Хърватска, но не толкова разпространен в Унгария и България, които са партньори по проекта. Целта на дейността по изграждане на капацитет (семинар и турнир по боче) в България е да насърчи хората от всички възрасти и полове да се занимават с развлекателна дейност, която е достъпна за всички, да ги научи на техниките на боче и да популяризира традиционните спортове и игри. В обучението в България, което се проведе в Национална спортна академия „Васил Левски“, взеха участие двадесет спортни треньори и социални работници от цялата страна, които имаха възможност да преминат през теоретично и практическо обучение, водено от хърватски специалисти по боче. На 3 септември, участниците в обучението проведоха практическо обучение по време на турнир, в който взеха участие живущите в Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост в град Баня, Карлово, които имаха възможност да се забавляват с този сравнително нов за България спорт.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
02.09.2019 г.
„Структурирано обучение за осведоменост в медиите“ (Structured Learning for Awareness in Media/SLAM) има за цел да повиши информираността и критичното мислене на младите хора за ролята на средствата за масова информация като предизвикателство и предпоставка за по-приобщаващи общества към мигранти и бежанци.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
01.09.2019 г.
В периода 25.08.2019 - 01.09.2019, във Пакож, Унгария се проведе младежки обмен Active Citizenship Through Sports, в който взеха участие 5 младежи (16-26 години) и един лидер от България. В обучението се включиха и младежи от Унгария, Португалия, Италия, България, Словакия и Румъния. Младежкият обмен имаше за цел насърчи активното гражданство чрез използване на спорта, да даде възможност на младите хора да участват по-активно в демокрацията и да повишат гражданския дух в участващите страни. По време на програмата бе използвана методологията Обучение чрез спорт (ОЧС), използвана в редица европейски държави, при редица проблеми в обществото като липса на комуникация, основни човешки права и свободи, ограничаване на поведение като агресия и насилие, засилване на екипността и чувството на обществена принадлежност.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.08.2019 г.
В периода 27-30 август 2019, в Букурещ, Румъния се проведе трета международна среща и уъркшоп по проект “The Game”. Срещата събра представители на партньорските организации от България, Хърватска, Турция и Румъния. От страна на „Асоциация за развитие на българския спорт“ взеха участие Калинка Гударовска, член на УС на АРБС, Диана Хаджиангелова, Теодор Петров, Ивелина Димитрова и Велина Андонова, доброволци в организацията.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.08.2019 г.
Будапеща е Европейска столица на спорта през 2019 г и в тази връзка, проект Спорт.Младеж.Включване (Sport.Youth.Inclusion/S-Y-IN) ще бъде реализиран в три сектора: спорт, образование и младежка работа. Спортът има централна социална роля в съвременното общество. Спортът е състезание, но също така е и поле за изучаване на социални умения. Спортът може да бъде инструмент за положителни социални промени, но може да бъде и опасен инструмент за социална и политическа манипулация. Затова трябва да насочим вниманието на гражданите към положителния социален потенциал на спорта. Както в Бялата книга на ЕС за спорта, спортът има много силна социална роля, чрез която във формалното и неформалното образование той укрепва човешкия капитал на Европа. Ценностите, предавани чрез спорта, помагат за развитието на знания, мотивация, умения и готовност за лични усилия. Времето, прекарано в спортни дейности, води до значителни и обозрими ползи за здравето и образованието.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
28.08.2019 г.
На 28 август 2019, в София, се проведе допълнително обучение на инструктори по танци, които се запознаха с танцов протокол за жени с рак на гърдата „Танцувай със здравето“ - #DancingWithHealth. Обучението беше предшествано от танцова терапия, която се проведе в периода октомври – март 2019 с пилотна група от 16 участници. В еднодневното обучение, което премина през цялостната структура на танцовия протокол, взе участие Румяна Методиева, учредител на фондация «Безценна като теб», насочена към превенция и рехабилитацията на рака на гърдата. Програмата, която включва адаптирани към физическото състояние на пациенти с рак на гърдата танци, които бяха разучени са Салса, Меренге, Бачата, Ча-ча, Румба, Танго. С обучението, организаторите от „Асоциация за развитие на българския спорт“ се надяват да се гарантира лавинообразен ефект и танцовата терапия за жени с рак на гърдата на може да се приложи в максимално много локации в България, за да може да се осигури активен и пълноценен живот на все повече българи.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
27.08.2019 г.
Сертификационен обучителен курс #GoodGovernanceSport относно отчетността и прозрачността в спорта ще се проведе в Будапеща, Унгария. Продължителност: 3 работни дни с дейности, 2 дни за пътуване в периода 28 ноември - 2 декември 2019 г. Страните, участващи в проекта, са следните: България, Хърватия, Гърция, Унгария, Италия, Полша, Словакия (3 участника от всяка държава + 2 члена на екипа по проекта). Пълна информация за проекта: https://www.eusport.org/goodgovernance
ВИЖ ПОВЕЧЕ
prev
1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 52
next